Cystoskopia - czym jest i na czym polega takie badanie u dzieci, jak i u dorosłych ?
Cytoskopia to badanie wykorzystywane w uroginekologii, nefrologii, albo w urologii. Podczas badania wprowadza się specjalne urządzenie prosto do pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową. Cytoskopia jest refundowana przez NFZ. Pacjent otrzymuje na nią skierowanie.
Cytoskopia - kiedy badanie jest konieczne ?
Na cytoskopię może skierować urolog, jeżeli stwierdzi zaburzenia w dolnych drogach moczowych, lub ostre objawy takie jak :
- częste infekcje w obrębie dróg moczowych,
- krwiomocz,
- podejrzenie gruźlicy,
- albo nowotworu pęcherza moczowego,
- wrodzone wady cewki moczowej.
Cytoskopia pomoże w ocenie stanu cewki moczowej i pęcherza. Dzięki niej będzie można wykluczyć, albo potwierdzić nowotwór. Poza tym cytoskopię wykonuje się po usunięciu zmian nowotworowych z narządów moczowych.
Czym jest cytoskop ? - jest to swego rodzaju wziernik, który kształtem przypomina rurkę metalową, wyposażoną w światłowody. Poza tym znajduje się tam oprzyrządowanie do pobierania materiału.
Przygotowanie do badania - przed wykonaniem cytoskopii należy wykonać badania krwi. Przed samym zabiegiem krocze i cewka moczowa muszą być dokładnie umyte. Ponadto musimy oddać mocz. W przypadku znieczulenia ogólnego trzeba przyjść na czczo.
Cytoskopia - w jaki sposób wygląda badanie ? Jest ono podobne do wizyty u ginekologa. Stopy umieszcza się na podpórkach. Dzięki temu cewka moczowa jest bardzo widoczna. Na początku lekarz musi odkazić drogi moczowe, a dopiero później wprowadza cytoskop do cewki moczowej, wstrzykując przy tym sól fizjologiczną, która rozszerzy tunel. Po włożeniu cytoskopu do pęcherza, zostaje wprowadzony specjalny płyn, który napina mięśnie i ułatwia ocenę. Po wykonaniu badania przez pierwsze trzy dni pacjent może czuć dyskomfort podczas oddawania moczu.
Czy cytoskopia jest bolesna? - Rodzaje znieczuleń
Cytoskopia niestety jest bolesna, dlatego stosowane jest znieczulenie ogólne, albo miejscowe, albo krótkie znieczulenie dożylne. Poza tym cytoskop przed wprowadzeniem do cewki moczowej, smarowany jest żelem znieczulającym. Jeżeli przeprowadzana jest cytoskopia obejmująca pęcherz moczowy, można podać:
znieczulenie krótkie, lub ogólne, znieczulenie zewnątrzoponowe, znieczulenie dożylne, czy znieczulenie podpajęczynówkowe
Podczas cytoskopii stosowane jest krótkie znieczulenie, podawane dożylnie. Znieczulenie podpajęczynówkowe podawane jest do kręgosłupa lędźwiowego, konkretnie w przestrzeń podpajęczynówkową. Zanim zabieg zostanie wykonany, należy poinformować lekarza o każdym przyjmowanym leku, jak również o chorobach.
Powikłania po cytoskopii
Na ogół cytoskopia jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, niemniej mogą wystąpić powikłania po podaniu znieczulenia. Pośród powikłań cytoskopii można wymienić :
- uczucie pełnego pęcherza;
- zakażenia układu moczowego;
- krwiomocz;
- pieczenie w obrębie cewki moczowej;
- uszkodzenia w obrębie pęcherza, lub cewki moczowej.
Po znieczuleniu mogą wystąpić następujące objawy :
- wymioty;
- nudności;
- zatrzymywanie moczu;
- ropnie i krwiaki;
- bóle głowy.
Po zabiegu ze znieczuleniem pacjent nie powinien wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, jak również prowadzić samochodu. Po podaniu znieczulenia ogólnego stosowana jest zawsze hospitalizacja.
Zobacz również
-
20 marca 2018
Badanie endoskopowe - co to jest oraz na czym polega?
20 marca 2018Narzędzia, które wykorzystuje się w endoskopii
20 marca 2018Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania...
20 marca 2018Laparoskopia jest metodą stosowaną w leczeniu...
Kategorie
Endoskopia - zabiegi
Leczenie naturalne
Zdrowe odżywianie
Medycyna estetyczna
Superfood
Porady
Lifestyle
Dla prasy