Jak wymienić świece zapłonowe?

Klucz dynamometryczny do świec zapłonowych jest niezbędny do wymiany świec w samochodzie. Jeśli więc chcesz zabawić się w mechanika, musisz zaopatrzyć się w to narzędzie, ale także w kilka innych, o których powiemy w dalszej części artykułu. Klucz dynamometryczny do świec zapłonowych musi mieć przede wszystkim odpowiednią średnicę, ale także długość. Te dwa parametry podyktowane są tym, w której części głowicy silnika znajduje się świeca. W niektórych modelach aut bez trudu dostaniesz się do świec, w innych wymaga to większej wprawy, ale przede wszystkim dłuższego klucza. Potrzebny Ci będzie albo klucz nasadowy, albo też klucz przegubowy. 

Co jest potrzebne do wymiany świec zapłonowych?

Powiedzieliśmy już, że na pewno powinieneś zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny do świec zapłonowych, ale tak naprawdę można go zastąpić zwykłym kluczem do świec zapłonowych. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie pracę, postaw raczej na klucz dynamometryczny do świec zapłonowych. Co jeszcze potrzebujesz? Nie będzie dla Ciebie zapewne zaskoczeniem, że będziesz potrzebował kompletu świec zapłonowych odpowiednich do Twojego samochodu. Jeśli nie wiesz, jaki model świec jest odpowiedni, skonsultuj się z zaufanym mechanikiem. Pamiętaj też, żeby pod żadnym pozorem nie decydować się na wymianę jednej, zużytej świecy - zawsze wymieniaj komplet. Kolejna niezbędna rzecz do wymiany świec to wysokotemperaturowy smar miedziowy. Przyda Ci się również zestaw podstawowych narzędzi. 

Wymiana przy użyciu klucza dynamometrycznego do świec zapłonowych

Jeśli chcesz samodzielnie wymienić świece zapłonowe, zacznij przede wszystkim od ustawienia samochodu na równej, poziomej powierzchni i dla pewności zaciągnij ręczny hamulec. Bardzo ważne jest to, abyś przed rozpoczęciem pracy odpowiednio schłodził silnik. Najlepiej, jeśli samochód postoi przynajmniej 20 minut po wyłączeniu silnika. Następnie podnieś maskę samochodu i odczep od akumulatora klemy. W dalszym kroku zlokalizuj przewody zapłonowe oraz świece i po kolei wyjmij każdą z nich. Przed montażem każdej nowej świecy nasmaruj ją smarem. Teraz przyda Ci się klucz dynamometryczny do świec zapłonowych. Ustaw na nim odpowiedni moment obrotowy, zalecany przez producenta świec. Odłączone wcześniej końcówki przewodów zapłonowych umieść na każdej nowej świecy. Następnie podłącz klemy do akumulatora. Teraz czas sprawdzić, czy Twoja wymiana się powiodła, uruchom więc silnik. Powinien chodzić ok. 5 minut na jałowym biegu, aby nowe świecie zdążyły się nagrzać. Gotowe!

Ważna informacja - jeśli jesteś posiadaczem samochodu wyposażonego w silnik z cewkami, wymiana świec jest dużo bardziej skomplikowana. Niepowiedziane jednak, że sobie z tym nie poradzisz. Co ważne, dużo trudniej jest się w takim aucie dostać do świec. W tym przypadku należy odłączyć wtyczki przewodów niskonapięciowych, które podłączone są do cewek. Następnie należy odkręcić śruby mocujące cewki zapłonowe. Teraz kolejno wyjmij wszystkie cewki.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.