Plastelina - źródło wartościowej zabawy dla dziecka i rodzica

Zabawy, które rozwijają zdolności manualne najmłodszych, mogą być bardzo przyjemne, Są w stanie wypełnić czas tak dziecku, jak i jego opiekunowi, dają przy tym ogromną satysfakcję każdej ze stron. Warto poświęcić im uwagę także dlatego, że mają ogromne znaczenie dla przyszłego rozwoju malucha. Przydadzą mu się przecież zwinne dłonie z łatwością utrzymujące kredkę albo długopis. Jak więc wprowadzać je do planu dnia? Pomogą nam w tym masy plastyczne tworzone właśnie po to, aby najmłodsi mogli się rozwijać. Najpopularniejszymi z nich są plastelina oraz modelina, warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę decydując się na ich zakup.

Wybieramy plastelinę

Plastelina to podstawowa masa plastyczna tworzona z myślą o najmłodszych użytkownikach. Nie jest przy tym wcale rynkową nowością już od dziesięcioleci maluchy lepią więc z jej wykorzystaniem zarówno ludziki, jak i szereg innych konstrukcji. Oczywiście, przed zabawą konieczne jest jej zmiękczenie. Najprostszym sposobem jest ugniatanie w tym celu plasteliny w dłoniach, co jest jednocześnie wartościowym ćwiczeniem wykonywanym przez maluchy. Czynność ta nie wymaga dużej siły fizycznej ani zbyt wiele czasu, nie trzeba więc obawiać się o to, że dziecko zdąży się zniechęcić. Nie oznacza to jednak, że plastelina jest wolna od wad. Przeważnie brudzi ręce i wszystko to, co znajduje się w bezpośredniej bliskości dziecka. Jeśli więc decydujemy się na wspólne zabawy, dobrze jest ubrać zarówno dziecko, jak i siebie tak, aby nie żałować ewentualnego poplamienia.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Plastelina nie jest rozwiązaniem, które kupuje się raz, aby korzystać z niego przez lata. Może być wykorzystywana wielokrotnie, należy jednak liczyć się z tym, że z czasem straci swoje właściwości plastyczne. Jeśli więc chcemy, aby służyła maluchom dłużej niż kilka dni, postawmy na rozwiązanie wysokiej jakości. Pamiętajmy jednak, że dziecko nie będzie zainteresowane zabawą plasteliną tylko dlatego, że wydaliśmy na nią spore pieniądze. Jeśli chcemy przekonać je do tego, że mamy do czynienia z ciekawym rozwiązaniem, powinniśmy odwołać się przede wszystkim do argumentów bliskich dziecięcemu sercu. Z pewnością plastelina zaciekawi malucha, jeśli będzie się odznaczała zróżnicowaną kolorystyką. Jej producenci zdają sobie z tego sprawę nie gorzej niż sami rodzice, w sprzedaży dostępna jest dziś więc plastelina w wielu kolorach. Jakby tego było mało, płacąc nieco więcej można wejść w posiadanie plasteliny świecącej w ciemności, ta zaś z pewnością rozbudzi wyobraźnię także starszych dzieci. Plastelina zwykle sprzedawana jest w zestawach. W jednym opakowaniu znajduje się od sześciu do dwunastu sztuk masy. Każdy ma inny odcień, co pozwala dzieciom na kreatywną zabawę.

Komu kupić plastelinę?

Plastelina to znakomity prezent, warto mieć jednak na uwadze to, że nie jest przeznaczona dla dzieci mających mniej niż trzy lata. Owszem, także młodsze maluchy mogą bawić się masami plastycznymi, w ich przypadku jednak lepiej postawić na masę solną lub ciastolinę – bezpieczną w przypadku połknięcia nawet sporego fragmentu.

Więcej na alibiuro.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.