Czym są szkła progresywne i jak one działają?

Era technologii pchnęła przemysł optyczny w kierunku nowych osiągnięć. A konstrukcja soczewek progresywnych (wieloogniskowych) stała się prawdziwym przełomem w dziedzinie korekcji prezbiopii. Soczewki te są doskonałą alternatywą dla soczewek dwuogniskowych, a także konwencjonalnych soczewek jednoogniskowych. Są wygodniejsze w noszeniu i estetyczne, a także zapewniają naturalne widzenie przy różnych ogniskowych.

Zalety soczewek progresywnych

1. Posiadają trzy strefy wyraźnego widzenia (dal, środkowa i bliższa), a w projektach „biurowych” - dwie strefy (bliższą i środkową). Dzięki temu noszenie okularów jest wygodne. Zamiast kilku par okularów wystarczy jedna para soczewek wieloogniskowych.

2. Świetne do pracy na różnych odległościach. Takie soczewki stają się prawdziwą „magiczną różdżką” dla osób powyżej 40 roku życia. W tym wieku problemy ze wzrokiem często występują na bliskich i długich dystansach, a także na bliskich i średnich odległościach.

3. Estetyczny wygląd. Pomimo obecności wielu stref widzenia, soczewka ma jednolity wygląd bez linii podziału między strefami.

Soczewki progresywne: przeciwwskazania

Okuliści zalecają stosowanie soczewek progresywnych dla osób z wyraźnymi zmianami związanymi z wiekiem, gdy pogarsza się wizualna percepcja obiektów z różnych odległości (bliskich i dalekich). Jednak optyka progresywna jest przeciwwskazana w następujących patologiach widzenia:

• Anizometria. Chorobie towarzyszy różna ostrość wzroku w obu oczach. Czasami różnica w percepcji może przekraczać 2 dioptrie.

• Zaćma. Zmętnienie soczewki w tym zaburzeniu zakłóca ostrość, więc soczewki dowolnego typu nie będą stabilizować widzenia.

• Zez. Naruszenie równoległości osi wzrokowych nie pozwala osobie jednocześnie widzieć tych samych obszarów soczewki.

• Oczopląs. Patologii towarzyszą mimowolne ruchy źrenic i wywołują zniekształcenie otaczającej przestrzeni. W takim przypadku ze względu na silny dyskomfort nie można skorygować widzenia soczewkami wieloogniskowymi.

Jak wybrać soczewki progresywne?

Dziś optyka oferuje szeroką gamę soczewek progresywnych do korekcji nadwzroczności. Możesz wybrać soczewki wieloogniskowe różnych producentów w różnych przedziałach cenowych. Okulista bada i wypisuje receptę na soczewki progresywne. Podczas odbioru sprawdza się widzenie w dali (lub maksymalną niezbędną odległość), oblicza się dodatek do zbliżenia i mierzy odległość od środka do środka jednego oka dla każdego oka (od środka źrenicy do grzbietu nosa). Specjaliści w swoim algorytmie doboru złożonej korekcji progresywnej wykorzystują różnorodne testy optometryczne, które pomagają w jak najdokładniejszym określeniu refrakcji oczu. Testy pozwalają również uwzględnić wizualne potrzeby klienta (domowego i profesjonalnego) w celu pełnej i szybkiej adaptacji do nowych okularów.

Dla większego komfortu noszenia można zamówić indywidualne soczewki progresywne. Wykonane są z uwzględnieniem specyfiki widzenia i wybranej kadry w jak największym stopniu. W tym przypadku oprócz standardowych parametrów kąt pantoskopowy (kąt nachylenia płaszczyzny oprawki), odległość wierzchołków (od wierzchołka gałki ocznej do tylnej powierzchni soczewki okularów) – bierze się pod uwagę też kąt zgięcia soczewki okularów.

Dowiedz się więcej o okularach progresywnych na https://salonsuperoptyk.pl/okulary-progresywne-krakow/b_rdxm

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.