Laparoskopia jest metodą stosowaną w leczeniu chorób w obrębie jamy brzusznej i w ginekologii

Laparoskopia jest dużo mniej inwazyjna od operacji chirurgicznej. Taką metodą można leczyć mięśniaki macicy, torbiele jajnika, czy endometriozę. Ma ona również zastosowanie przy leczeniu chorób jamy brzusznej.

Usuwanie pęcherzyka żółciowego przy pomocy laparoskopii wykonuje się u osób otyłych, co pozwala im na dużo szybszy powrót do zdrowia, niż po operacji chirurgicznej. Plusem laparoskopii wykorzystywanej w ginekologii jest szybki powrót do zdrowia, jak również brak zrostów, które mogłyby uniemożliwić zajście w ciążę.

Czym jest laparoskopia i jak się odbywa? Jakie mogą być wskazania do jej wykonania? 

Laparoskopia to zabieg, podczas którego wprowadza się laparoskop do powłok ciała poprzez niewielkie otwory. Laparoskop dzięki wbudowanej kamerze i oświetleniu pozwala na zaglądnięcie do wewnątrz ciała. Laparoskopia diagnostyczna pozwala nie tylko na obejrzenie wnętrza pacjenta, ale można także pobrać wycinnek do badania. Dzięki niej można wykryć nawet niewielkie krwawienie, czy zmiany chorobowe. Laparoskop umożliwia także usuwanie wybranych tkanek. Laparoskopia wykonywana jest pod znieczuleniem ogólnym. Do jam brzucha wprowadza się dwutlenek węgla, który poszerza jamę brzuszną. Laparoskopia diagnostyczna wykorzystywana jest również w ginekologii do leczenia niepłodności, usuwania torbieli i guzów, jak również leczenia endometriozy. Laparoskopia jajowodów umożliwia ocenę ich drożności, a także usunięcie przeszkód dla komórki jajowej. Laparoskopia macicy umożliwia usunięcie zmian o charakterze chorobowym. W leczeniu ginekologicznym stosowana jest również laparoskopia torbieli, która jest niezwykle precyzyjna.

laparoskopia

Laparoskopia w przypadku endometriozy jest bardzo skuteczna, gdyż pozwala na usunięcie śluzówki macicy z kilku miejsc za jednym razem. Jest dużo mniejszym obciążeniem dla organizmu od tradycyjnej operacji. Powrót do normalnego funkcjonowania po laparoskopii ginekologicznej odbywa się bardzo szybko, o ile pacjentka zastosuje się do wszystkich zaleceń. Są to między innymi lekkostrawna dieta i picie 3 litrów płynów w ciągu dnia. Szwy po takim zabiegu zdejmowane są po 10 dniach. Miesiączka po przeprowadzeniu laparoskopii ginekologicznej może nie wystąpić w pierwszym miesiącu. Jest to związane z dużym obciążeniem dla organizmu. Z zaburzeniami miesiączkowania mogą mieć także do czynienia pacjentki po usunięciu jajnika, czy po ingerencji w endometrium. Laparoskopia w ciąży jest często wybieraną metodą, bowiem jest bardzo bezpieczna dla płodu i matki. Dzięki niej można usunąć na przykład wyrostek robaczkowy.

Laparoskopia woreczka żółciowego - przebieg zabiegu i zalecenia po jego wykonaniu.

Woreczek żółciowy odpowiada za przechowywanie i zagęszczanie żółci, która jest nieoceniona przy trwawieniu tłuszczy. Niemniej zdarza się, że wytwarzają się w nim kamienie i koniecznością jest jego usunięcie przy pomocy laparoskopu.  Po operacji usunięcia pęcherza żółciowego zdjęcie szwów odbywa się maksymalnie po 10 dniach. Po zabiegu konieczne jest przestrzeganie specjalnej diety, jak również unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych.
 
Po laparoskopii woreczka żółciowego mogą wystąpić następujące powikłania : 

  • zatrzymywanie stolca,
  • krwawienie,
  • ból brzucha,  
  • uszkodzenie dróg żółciowych

Powikłaniem po laparoskopii jajnika może być brak miesiączki i krwawienie. Natomiast po laparoskopii brzucha może pojawić się między innymi odma opłucnowa. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.