Rodzaje soczewek kontaktowych

Na soczewki kontaktowe decyduje się coraz więcej osób. To prawda, że nadal najpopularniejszym sposobem korekcji wzroku pozostają okulary, jednak szkła kontaktowe są na tyle funkcjonalne, że każdego roku przybywa ich użytkowników. Co ciekawe, nie tylko osoby z wadami wzroku sięgają po nie. Przybliżmy więc pokrótce tematykę soczewek kontaktowych osobom, które zastanawiają się nad ich zakupem.

Kto może nosić szkła kontaktowe?

Z tego sposoby korekcji wad refrakcji może korzystać prawie każdy. Przeciwwskazania są naprawdę rzadkie – chociaż oczywiście istnieją. Mogą być spowodowane np. przez choroby oczu , niektóre alergie, w tym na materiał, z którego wykonane są soczewki. Czasami te przeciwwskazania są czasowe – dotyczyć to może na przykład ciąży albo infekcji oka. Aby sprawdzić, czy możecie nosić soczewki kontaktowe, musicie udać się do lekarza okulisty albo do optometrysty. Co ważne, soczewki nie powinny być dopierane samodzielnie i bez wcześniejszej konsultacji. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że dotyczy to również osób, które noszą szkła korekcyjne i wiedzą, jaką mają wadę. Z prostego powodu – wartość korekcji w przypadku soczewki i okularów może być różna. Nie zawsze, jednak wizyta u specjalisty pozwoli to sprawdzić. W jej trakcie dowiecie się także, jakie są główne rodzaje soczewek kontaktowych i które z nich będą wskazane w waszym przypadku. Dotyczy to nie tylko uwarunkowań medycznych, ale także trybu życia i indywidualnych potrzeb. Tak więc mamy:

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Ten rodzaj soczewek jest bardzo popularny i ceniony za swoją przyjazność dla oka. Soczewki jednodniowe wykonywane są bowiem z bardzo miękkich i delikatnych materiałów. Zdarza się, że w przypadku niektórych dolegliwości oczu tylko ten rodzaj może być używany. Część użytkowników ceni je nie tylko za wręcz niewyczuwalną obecność na oku, ale także za praktycznie zerową konieczność czynności higienicznych czy pielęgnacyjnych. Soczewki jednodniowe są bowiem jednocześnie jednorazowe. Jeśli zostaną zdjęte z oka, to nie powinny być zakładane ponownie – po prostu się je wyrzuca. Oczywiście z uwagi na tę konieczność i delikatność materiału, koszt używania soczewek jednodniowych przez cały miesiąc jest wyższy, niż jednej pary soczewek miesięcznych (o których za chwilę). Koszty jednak nie są horrendalnie wysokie, a śledząc ranking soczewek kontaktowych przekonamy się, że znajdziemy śród nich modele o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny – na przykład soczewki jednodniowe EyeLove.

Soczewki miesięczne

W tym przypadku okres używalności wynosi 30 dni. Te soczewki z kolei dostępne są w dwóch trybach noszenia. Pierwszy z nich jest podobny do soczewek jednodniowych. Mianowicie zakładamy je rano, nosimy przez 12-15 godzin, a następnie zdejmujemy. Kolejną niezbędną czynnością jest przeprowadzenie procedury czyszczenia soczewek. Wykorzystuje się do tego specjalne płyny pielęgnacyjne, za pomocą których należy delikatnie obmyć soczewki, by usunąć z nich osady białkowe czy zanieczyszczenia, jakie powstały po całym dniu noszenia. Następnie soczewki miesięczne odkłada się do pojemniczków, również wypełnionych płynem do soczewek, gdzie są trzymane do kolejnego założenia – czyli zazwyczaj do następnego dnia.

Z kolei soczewki całodobowe można nosić przez 4-5 dni bez przerwy, bez zdejmowania na noc, czyli również śpiąc w nich. Oczywiście następnie również muszą przejść przez procedurę higieniczną.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Ze szkieł kontaktowych mogą korzystać także osoby bez wad wzroku. Są to tzw. kolorowe soczewki kosmetyczne, których zadaniem jest zmiana barwy oczu. Można dzięki nim tylko uwydatnić naturalny kolor oczu, a można zmienić go zupełnie. Co więcej, dostępne są także soczewki we wzory – na przykład przypominające zombie, smoka czy jednolicie czarne. To ciekawe rozwiązanie np. na imprezy tematyczne czy na wyjście do klubu ze znajomymi.

Artykuł partnera

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.