Czym jest laminator? Specjalista z alibiuro.pl wyjaśnia

Laminowanie dokumentów stało się bardzo ważną czynnością w wielu firmach i nie tylko. Laminacja niesie za sobą wiele korzyści, a przede wszystkim chroni ona nasze dokumenty przed wszelki zabrudzeniami z zewnątrz, na przykład zalaniem. O tak chronione kartki nie musimy się już aż tak martwić, a do tego wygląda to bardzo estetycznie i starannie. Żeby jednak osiągnąć taki efekt, musimy nabyć laminator. Jest to produkt łatwo dostępny na naszym rynku, więc nie powinno być problemów z zakupem. Ale najpierw zapoznajmy się z tym, na czym właściwie polega laminowanie i do czego służy laminator. Na końcu zastanowimy się, jaki sprzęt kupić najlepiej i czym w tym przypadku się kierować. Okazuje się, że mimo prostego przeznaczenia, spotkamy się z wieloma rodzajami tego sprzętu.

Na czym polega laminowanie?

Laminowanie to nic innego jak wykorzystanie laminatu do ochrony wybranych elementów. Laminat jest to tworzywo, które powstaje z dwóch materiałów o różnych właściwościach. Proces ten nadaje naszym dokumentom ochronę przed wilgocią, zabrudzeniami czy bakteriami. Praca laminatora polega na zespolenia dwóch warstw folii na kartce. Do tego, potrzebujemy właśnie specjalnej folii, w którą wkładamy wybrane przez nas dokumenty. Włączamy laminator i wkładamy do niego nasze materiały. Wyróżniamy laminowanie na gorąco i na zimno. W przypadku laminowania na gorąco to rozgrzany klej zespala dwie warstwy folii. Dlatego gdy nasz dokument już wyjdzie z laminatora, odczekajmy chwilę aż lekko ostygnie, bo jego temperatura może być wysoka. Gdy laminujemy na zimno, folia zespalana jest za pomocą docisku w maszynie. Niezależnie którą formę laminowania wybierzemy, obie metody będą bardzo trwałe i na pewno dadzą estetyczny efekt.

laminowanie

Laminator w ofercie sklepu internetowego alibiuro.pl

Do czego służy laminator?

Tak jak już było wcześniej wspomniane, laminator służy po prostu do laminacji. Wykorzystywany jest głównie przez firmy poligraficzne. Jednak praktycznie w każdej firmie znajdziemy również taki sprzęt, głównie ze względu na wysoki poziom ochrony dokumentów oraz ich estetyczny wygląd po przejściu przez ten proces. Oprócz tych miejsc, laminator jest dostępny również w wielu punktach ksero. Dlatego też, jeżeli nie potrzebujemy go na co dzień, możemy spokojnie skorzystać z tej usługi w miejscu do tego wyznaczonym. Laminacja nie jest droga, a od razu poprawia wygląd i ochronę naszych kartek. Dlatego warto się zastanowić, czy na pewno jest sens zakupu laminatora prywatnie, jeśli jest on dostępny w tylu miejscach.

Czym kierować się przy zakupie laminatora?

Pierwszym krokiem w wyborze laminatora jest zastanowienie się do jakiego formatu potrzebny nam ten sprzęt. Wyróżniamy laminatory do kartek A4 i A3. Mimo że różnica w ich cenie wynosi około 100 zł, to pamiętajmy o zakupie folii na kartki. Tutaj ceny różnią się już znacznie więcej, a jest to koszt, który ponosimy za każdym razem gdy chcemy coś laminować. Ukierunkujmy się również bardziej na laminatory z opcją laminacji na gorąco. Wykorzystuje się ją o wiele częściej i w niektórych przypadkach może być trwalsza.

Materiał zewnętrzny, alibiuro.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.