Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania badania?

Kolonoskopia to zabieg, który polega na wprowadzeniu giętkiego, a zarazem cienkiego instrumentu, który zakończony jest kamerką. Jego celem jest zbadanie całego układu pokarmowego. Dzięki kolonoskopii można wykryć raka jelita grubego, który jest trzeci co do częstości występowania.

Kolonoskopia - wskazania d wykonania badania 

Kolonoskopię można podzielić na diagnostyczną i terapeutyczną. Pierwsza wykonywana jest w celu znalezienia ewentualnych chorób układu pokarmowego, a druga w celu usuwania polipów, czy guzków. Najważniejszym wskazaniem do wykonania kolonoskopii diagnostycznej jest diagnostyka raka jelita grubego. Poza tym innym wskazaniem jest krawienie z przewodu pokarmowego, czy silne bóle brzucha. Kolonoskopia terapeutyczna wykonywana jest w celu usunięcia polipów, lub zwężeń, będących przyczyną powstawania zmian nowotworowych. Przeprowadza się również kolonoskopię diagnostyczną, której celem jest sprawdzenie, czy pacjent cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna, jak również wrzodziejącego zapalenia jelita.

Kolonoskopia - przygotowanie do zabiegu 

Przed wykonaniem zabiegu kolonoskopii należy poinformować lekarza o takich chorobach jak : nadciśnienie tętnicze, cukrzycy, chorobie niedokrwiennej serca, jaskrze, ciąży, alergiach na leki, skazie krwotocznej, czy o chorobach psychicznych.

W zależności od tego, jaki lek przepisze lekarz, pacjent może w różny sposób przygotowywać się do badania. Preparat można wypić rano albo popołudniu, w zależności od tego kiedy ma odbyć się badanie. Mogą wystąpić po nim nudności, dlatego dozwolone jest spożywanie go w odstępach czasowych. Można do niego dodać cytrynę, lub go schłodzić. Przed samą kolonoskopią nie wolno nic jeść, ale za to można pić, niemniej tylko niegazowane napoje. 

Kolonoskopia dieta

Kolonoskopia - dieta 

Na trzy dni przed kolonoskopią powinno się spożywać tylko lekkostrawne pokarmy. Dzień przed badaniem można zjeść np. kromkę chleba z masłem, wędlinę, oraz jajko na twardo na śniadanie. Na obiad zalecany jest bulion, lub zupa krem. W razie wystąpienia wzmożonego łaknienia można pić duże ilości wody, herbaty, czy ssać landrynki.

Kolonoskopia - przebieg badania 

Kolonoskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent podczas zabiegu musi leżeć na boku w pozycji embrionalnej. Lekarz ogląda odbyt. Następnie wydmuchiwane jest powietrze z wnętrza odbytu, co umożliwia obejrzenie ściany jelita grubego. Podczas badania mogą wydobywać się gazy i płyny, jednak jest to normalne zjawisko.

Kolonoskopia po badaniu 

Po kolonoskopii pacjent może odczuwać skurcze i wzdęcia, które z czasem mijają. Poza tym można wrócić do aktywności fizycznej i normalnie jeść. W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego nie wolno przez najbliższe 12 h prowadzić pojazdów. 
 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.