Łańcuchy transportowe - jakie wyróżniamy?

Łańcuchy transportujące zwane przenośnikowymi, to specjalna grupa cięgien służących do przemieszczania różnego rodzaju mediów. Uzbrojone w specjalne przyłącza i zbieraki, tworzą taśmy stanowiące bazę nośną pod linie transportowe. Nowoczesny przemysł wymaga nośników bezawaryjnych i dostosowanych ergonomicznie do charakteru wykonywanych zadań. Czym powinny charakteryzować się solidne łańcuchy transportowe?

Jako pasy napędowe, łańcuchy tego typu muszą spełniać określone wymogi i parametry techniczne. Cięgno transportujące powinno być:

  • odporne na warunki atmosferyczne i pogodowe, a także na warunki specyficzne, panujące na halach produkcyjnych. Powinny być odporne na promieniowanie ultrafioletowe, które ma niszczący wpływ na elastyczne, gumowe elementy nośnika;
  • łatwe w montażu i demontażu podczas regularnych konserwacji, a także przy wymianach poszczególnych elementów lub zabudowy;
  • odporne na działanie związków chemicznych np. w przypadku środowisk zasadowych, kwasowych lub w pomieszczeniach o dużej wilgotności;
  • odporne na duże zakresy temperatur;
  • nie powinno wydłużać się w trakcie wykonywanej pracy.

Firma Janus zajmuje się produkcją łańcuchów transportowych, wykonywanych według szczegółowych wymagań klientów. Każda branża przemysłowa używa cięgien dostosowanych swoją specyfiką do wykonywania określonych zadań, stąd oferta jest bardzo zróżnicowana. Poniżej kilka przykładów łańcuchów marki Solid, produkowanych przez przedsiębiorstwo Janus.

łańcuch SOLID

Cięgna transportujące typu redler

Mianem redler określa się łańcuchy transportowe, stosowane zazwyczaj w przemyśle cementowym, hutniczym, wydobywczym oraz w rolnictwie. Redler wyposażony jest w zgrzebła, których kształt dostosowywany jest do zabudowy napędów używanych przez zamawiającego. Przeważająca większość tych cięgien współpracuje z kołem zębatym i korytem transportującym. Przenośnikowe łańcuchy zgrzebłowe redler przeznaczone są do poziomego transportu produktów np. ziaren w rolnictwie. Niewielka ilość elementów pośrednich w konstrukcji redlerów sprawia, że cięgna tego typu mogą bezawaryjnie pracować nawet przez kilkanaście lat.

Łańcuchy siatkowe

Łańcuchy siatkowe (https://www.janus.com.pl/lancuchy-przenosnikowe-siatkowe/) wykorzystywane są w wielu rozmaitych gałęziach przemysłu. Służą do transportu materiałów lub produktów zarówno w branży papierniczej czy recyklingowej, ale również ciężkich elementów stalowych w hutach i odlewniach. Spotykane są dość powszechnie na halach produkcyjnych przetwórni mrożonek i browarów. Przenośnikowe łańcuchy siatkowe marki Solid są w trakcie ich wytwarzania przystosowywane do transportu ciężkich materiałów oraz hartowane termicznie.

Łańcuchy przenośnikowe ze sworzniem pełnym Solid

Cięgna tego typu używane są w branżach, które cechuje środowisko pracy o znacznym zanieczyszczeniu. Wykorzystywane są w rolnictwie, w magazynach, w fabrykach cementu, żwirowniach i wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba przemieszczania ładunków sypkich. Podczas wytwarzania łańcuchów Solid, poszczególne ich elementy kontrolowane są na każdym etapie produkcji przez Dział Kontroli i jakości firmy Janus. Materiały do produkcji cięgien poddawane są obróbce termicznej, która umożliwia uzyskanie odpowiedniej twardości łańcuchów, adekwatnie do potrzeb i wymagań zamawiającego.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.