Oto 5 wskazówek, jak dbać o zęby w domu
Jest prawie niemożliwe, aby utrzymać piękny, zdrowy uśmiech przez wiele lat bez regularnych wizyt u dentysty. Jeśli dobrze zadbasz o swoje zęby, możesz ograniczyć częstotliwość wizyt u dentysty do opieki profilaktycznej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.
1. Szczotkuj zęby dokładnie i regularnie
Choć coraz więcej Polaków częściej myje zęby, to technika i czas szczotkowania pozostawiają wiele do życzenia. Badania pokazują, że 80% z nas poświęca zbyt dużo czasu na mycie zębów. Powinno się je szczotkować dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty delikatnymi, wymiatającymi ruchami. Jest to ważne, ponieważ wiele osób popełnia błąd podczas szczotkowania zębów. Taka technika nie jest zbyt skuteczna, ponieważ utrudnia usuwanie resztek jedzenia i bakterii. Dobrym pomysłem jest pokazanie przez dentystów, jak prawidłowo szczotkować zęby. Wiedza ta może okazać się kluczowa w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu.
Pamiętaj: 2x2, czyli szczotkowanie zębów dwa razy dziennie po 2 minuty odpowiednią techniką jest kluczowe dla utrzymania zębów w dobrej kondycji.
2. Zwróć uwagę na akcesoria do szczotkowania zębów
Podobnie jak w przypadku metody szczotkowania zębów, ważne jest, aby skonsultować z dentystą dobór szczoteczki, pasty i innych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Wybór szczoteczki do zębów zależy od warunków anatomicznych.
Wielkość szczoteczki to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Główka szczoteczki powinna obejmować co najmniej trzy sąsiadujące ze sobą zęby. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj włosia zastosowanego w szczoteczkach do zębów. Miękkie włosie jest najlepsze dla wrażliwych dziąseł. Pozwalają one na prawidłowe szczotkowanie zębów bez wywoływania podrażnień.
Równie ważny jest dobór odpowiedniej pasty do zębów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji. Najważniejszym aspektem przy ich wyborze jest zawartość fluoru. W przypadku osób dorosłych jego stężenie powinno wynosić co najmniej 1500 ppm. Do codziennej rutyny higienicznej można również dodać akcesoria takie jak nić dentystyczna, płyn do płukania ust czy guma do żucia. Świetnie sprawdzają się one w sytuacjach, gdy nie ma możliwości umycia zębów bezpośrednio po jedzeniu.
Upewnij się, że poświęciłeś trochę czasu na znalezienie odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów. Zanim dokonasz tego wyboru, skonsultuj się z ekspertem. Bądź otwarty na inne akcesoria do higieny jamy ustnej.
Sprawdź: Czy popełniasz te 7 błędów podczas szczotkowania zębów? Dowiedz się więcej na http://orto-donta.eu/
3. Ograniczenie niektórych produktów
Zbyt duża ilość niektórych produktów może powodować próchnicę zębów. Należy do nich kawa, która jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych przez Polaków. Jej kwaśny odczyn może prowadzić do rozwoju bakterii próchnicy, a zawarte w niej barwniki mogą powodować przebarwienia zębów. Negatywny wpływ na zęby mogą mieć również napoje słodzone, kolorowe oraz alkohol. Zawarte w nich cukry i kwasy tworzą korzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Substancje chemiczne mogą powodować erozję szkliwa i negatywnie wpływać na kolor zębów. Alkohol natomiast zmniejsza wydzielanie śliny, która jest niezbędna do utrzymania równowagi w jamie ustnej i naturalnej ochrony zębów.
Słodycze, zwłaszcza twarde cukierki i twarde landrynki, również mogą mieć szkodliwy wpływ na zęby. Ponieważ cukier uwalnia się stopniowo, może powodować próchnicę. Ważne jest, aby ograniczyć spożycie słodyczy i suszonych owoców. Resztki cukru szybko przywierają do zębów i mogą być trudne do usunięcia.
Pokarmy te nie spowodują trwałego uszkodzenia zębów, ale ich regularne i powtarzające się spożywanie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.
4, Postępuj zgodnie z zaleceniami stomatologa
Nawet jeśli uważasz, że jesteś ekspertem w dziedzinie higieny jamy ustnej, pamiętaj, że każdy człowiek jest wyjątkowy. Warto porozmawiać ze specjalistą, aby uzyskać praktyczną poradę opartą na profesjonalnych badaniach diagnostycznych. Taka rozmowa może okazać się bardzo cenna.
Pamiętaj, aby słuchać rad swojego stomatologa dotyczących higieny jamy ustnej i zadawać pytania, jeśli masz jakieś wątpliwości.
5. Nauczanie i przekazywanie wiedzy
Nawyki ukształtowane w dzieciństwie mogą mieć długotrwały wpływ na dorosłość. Ważne jest, aby wpajać dzieciom, jak ważna jest dbałość o zęby i wizyty u dentysty. Pozytywne nastawienie dzieci do dbania o swoje zdrowie jest sposobem na zapobieganie przyszłym problemom. Twoje dzieci powinny być w stanie z zaufaniem dzielić się z Tobą swoją wiedzą na temat pielęgnacji jamy ustnej. Twój piękny uśmiech może być czymś więcej niż tylko wizytówką. Może być również motywatorem dla Twoich bliskich, zachęcając ich do dbania o zęby w każdym wieku.
Pamiętaj, aby być otwartym na dzielenie się z innymi informacjami na temat higieny jamy ustnej. Pomoże Ci to zmotywować Twoich bliskich do podjęcia działań mających na celu zapewnienie im zdrowia zębów.
Zobacz również
-
21 grudnia 2021
Czy w Decathlonie można kupić rower elektryczny?
21 grudnia 2021Rodzaje soczewek kontaktowych
21 grudnia 2021Jak wybrać dobrego okulistę?
21 grudnia 20215 pytań o leczenie kanałowe, które zawsze...
Kategorie
Endoskopia - zabiegi
Leczenie naturalne
Zdrowe odżywianie
Medycyna estetyczna
Superfood
Porady
Lifestyle
Dla prasy