Styl art decor - wszystko co musisz o nim wiedzieć

 

Styl art deco (inaczej art decor) świeci dzisiaj triumfy i zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Powodów jest kilka, a jednym z nich jest uniwersalność tego stylu. Z jednej strony dodatki art decor takie jak obrazy na płótnie są bardzo designerskie, artystyczne i nowatorskie, a z drugiej strony znakomicie komponują się z klasycznymi wnętrzami, gdzie dominują duże, przysadziste meble. W tym artykule zastanowimy się nad tym na czym polega ten styl i gdzie tkwi jego fenomen.

Na początku warto zaznaczyć, że styl i obrazy art decor swój początek datują aż na lata dwudzieste XXI wieku. To prawie 100-letnia tradycja, której lata świetności przypadają na lata trzydzieste. Obrazy na płótnie art decor i wszystkie inne elementy tego stylu były popularne na całym świecie, od Nowego Jorku po Moskwę. Do czasu eksplozji popularności art decor w świecie mody i stylu panowała secesja. Obrazy art decor były odpowiedzią na nią - stawiały na jeszcze bardziej powszechny design, dopasowany do człowieka i jego upodobań. Secesję charakteryzował mocny chaos i nieporządek przestrzenny oraz rozmaita ornamentacja, często mało gustowna, wręcz tandetna. Obrazy art decor na płótnie w stylu art decor skończyły z tym. Zaczęła dominować większa geometria i większa asceza stylistyczna. Warto jednak zaznaczyć, że art decor czerpał także z secesji, jednak nie tej klasycznej, francuskiej, a ze szkockiej i austriackiej. Secesja w tym wydaniu była bardzo prosta, surowa, geometryczna. Dokładnie taka, jakie są obrazy na płótnie art decor.

obrazy artdecor

 

Kolejną składową stylu art decor i kolejnym stylem z którego czerpał, był klasycyzm. Do klasycyzmu, w historii właściwie każdej sztuki, wraca się regularnie i art deco również jest jednym z nurtów, który inspirował się klasyką. To co jest klasycystyczną spuścizną widoczną w art deco jest na pewno elegancja, zwartość, przysadzistość wystroju wnętrz. Czasami tę elegancję osądza się także o tandetę (przestylizowanie, nadmiar ornamentów), ale to tylko i wyłącznie interpretacja art deco. Oryginalnie był to styl stonowany, symetryczny, elegancki. Właśnie dlatego obrazy na płótnie art decor zazwyczaj są takie same - nieprzesadzone, schludne, stylowe.

Styl obrazów art decor charakteryzuje się wspomnianą wcześniej geometrią, ale warto nadmienić, że nie jest to jednorodne geometria. Można znaleźć tutaj wiele różnych niuansów. W kwestii dominacji geometrycznej, trudno znaleźć jednego zwycięzcę: znajdziesz tu zarówno były kwadratowe, jak i okręgi i prostokąty. Można zauważyć delikatną dominację graniastych form, ale mimo to jest tu wiele krągłości. Poza obrazami, można spotkać wiele okrągłych stołów, foteli na planie koła czy okrągłych, bębnowych szaf.

Mając na uwadze powyższe cechy i pochodzenie stylu art deco, zastanówmy się dlaczego stał się on tak popularny w XXI wieku. Na pewno na pierwszym planie należy postawić klasyczny sznyt tego stylu. Przez lata był on uznawany za synonim elegancji, luksusu i dobrego smaku i wrażenie to pozostało do dziś. Art deco, a zwłaszcza obrazy na płótnie, nadają pomieszczeniom tego klasycznego wyglądu i elegancji. Żadna nowa moda tego nie zastąpi, a żadna starsza temu nie dorówna.

Z drugiej strony, art deco, ze względu na swój artystyczny wymiar, jest stylem pasującym do nowoczesnych wystrojów i designerskiego klimatu. Minimalistyczne obrazy art deco na płótnie mogą znakomicie uzupełnić pokój czy dom wykonany w nowym budownictwie. Wejdź na https://revolio.pl i zobacz, czy nie znajdziesz czegoś dla siebie w ofercie obrazów i grafik na płótnie art decor.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.