5 pytań o leczenie kanałowe, które zawsze chciałeś zadać

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanki okołoocznej. Podstawową metodą tej terapii jest leczenie endodontyczne, popularnie zwane leczeniem kanałowym. Stosuje się je w przypadku infekcji miazgi spowodowanej zaawansowaną próchnicą. Endodonta usuwa martwą lub zainfekowaną miazgę z komory i kanałów, rozszerza i dezynfekuje kanały, a następnie hermetycznie wypełnia je specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą radiologiczną oraz przy użyciu lup lub mikroskopu endodontycznego.

Brzmi strasznie? Oczywiście leczenie zębów nie kojarzy nam się zbyt dobrze, jednak dzięki postępom w medycynie, staje się coraz mniej uciążliwe. Endodoncja Kraków oferuje wiele nowoczesnych i przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań. Czy jednak na leczenie kanałowe może zdecydować się każdy? W tym tekście odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące endodoncji.

Czy leczenie kanałowe można wykonywać w ciąży?

Leczenie kanałowe zęba u kobiet ciężarnych często bywa jedyną właściwą terapią. Czy jednak można je bez obaw przeprowadzać? Decyzję podejmuje zawsze dentysta po ocenie stanu zębów. Zbyt długie odwlekanie leczenia może przyczynić się do pogłębienia stanu zapalnego nie tylko w miazdze zęba, ale również jego rozprzestrzenienia się na inne tkanki, a nawet cały organizm. Dlatego właśnie szybkie działanie jest tutaj bardzo ważne. Jeśli sytuacja tego wymaga, przyszła mama może poddać się leczeniu kanałowemu. Jednak w nagłych przypadkach zaleca się leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze. Jeśli to możliwe, wskazane jest odłożenie terapii na późniejszy etap ciąży. Do prawidłowego opracowania kanałów zębowych potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, ale dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam jest wybór gabinetu stomatologicznego wyposażonego w nowoczesny mikroskop endodontyczny lub elektroniczny endometr. Pozwoli to uniknąć ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie.

Tak naprawdę więc samo leczenie kanałowe nie zaszkodzi ciąży, jedynym problemem jest zdjęcie rentgenowskie. To jednak może być przeprowadzone – znane są inne nagłe wypadki, podczas których przyszła mama musi przejść prześwietlenie. Dotyczy to np. złamań kości, czy urazów. W związku z tym samo prześwietlenie nie jest wskazane, jednak nie jest na tyle niebezpieczne, żeby trzeba było bezwzględnie zaprzestać jego stosowania u kobiet w ciąży. Dobrze jednak zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania w gabinecie. Jeżeli w grę wchodzi endodoncja Kraków oferuje rozwiązania odpowiednie właśnie dla przyszłych mam.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Współczesna endodoncja preferuje leczenie w czasie jednej sesji. Czas potrzebny na leczenie kanałowe zależy głównie od ilości kanałów do oczyszczenia, doświadczenia stomatologa oraz stosowanych narzędzi medycznych. Endodncja Kraków oferuje w tym zakresie nowoczesne rozwiązania, które skracają czas zabiegu do niezbędnego minimym. Dokładne czyszczenie kanałów zębowych trwa zwykle około 60 minut. Konieczność pracy nad drożnością i wypełnienie większej liczby kanałów wydłuża czas leczenia i może wymagać więcej niż jednej wizyty. Jeśli jednak nasz stomatolog jest dobrym specjalistą, ilość wizyt nie musi wpływać na jakość wykonywanego zabiegu. Oczywiście zakres podejmowanych działań może weryfikować ten pogląd. Prawidłowe umocowanie kanałów i zastosowanie dobrego opatrunku gwarantują powodzenie leczenia kanałowego.

leczenie kanałowe

Co zrobić, żeby leczenie kanałowe nie bolało?

Leczenie kanałowe nie jest dla pacjenta zbyt przyjemne, ale jest metodą bezbolesną, ponieważ wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Wyjątkiem są sytuacje, w których stan zapalny jest rozległy i nie można go opanować znieczuleniem.

Co jednak zrobić, jeżeli po podaniu znieczulenia wciąż boli? Zdecydowanie należy poinformować o tym dentystę, gdyż ludzki organizm często ma różną tolerancję na środki znieczulające. Rzadko, ale jednak zdarzają się przypadki osób odpornych, w związku z czym konieczne jest wtedy zwiększenie dawki.

W większości przypadków ból po znieczuleniu zostanie złagodzony, dzięki czemu dentysta będzie mógł kontynuować leczenie. Ząb bez miazgi nie jest już unerwiony, nie przekazuje impulsów bólowych, więc nie boli. Jednak może być bardziej wrażliwy przez krótki czas bezpośrednio po zabiegu.

Kiedy leczenie kanałowe zębów jest bezpłatne?

Koszty leczenia endodontycznego są refundowane w ograniczonym zakresie. Okazuje się, że dorośli pacjenci mogą liczyć jedynie na zwrot kosztów leczenia kanałowego zębów przednich. Za leczenie pozostałych zębów trzeba zapłacić lub zdecydować się na ich usunięcie (usunięcie zęba jest refundowane przez NFZ bez ograniczeń). Te realia panują w gabinetach stomatologicznych, które przystąpiły do Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenie kanałowe wszystkich zębów jest bezpłatne tylko dla dzieci, kobiet w ciąży i w okresie połogu.

Na czym polega leczenie kanałowe u dzieci?

Leczenie kanałowe u dzieci możliwe jest dopiero po pełnym uformowaniu korzenia zęba. Jego rozwój zwykle kończy się około roku po wyrzynaniu się zęba, jednak warto to potwierdzić zdjęciem rentgenowskim – zakończenie tego procesu jest sprawą indywidualną. Część zębów można zakorzenić już w wieku 2 lat, leczenie pierwszych zębów trzonowych można rozpocząć u nieco starszych dzieci, natomiast leczenie kanałowe kłów i drugich trzonowców wykonuje się zwykle od 3 roku życia.

Bardzo młody wiek połączony ze słabym rozwojem korzeni jest jednym z przeciwwskazań do leczenia kanałowego u dzieci. Inną sytuacją, w której nie wykonuje się endodoncji u młodych pacjentów, jest przewlekłe zapalenie tkanek przyzębia. Nie wykonuje się zabiegów na zębach, których korony są mocno zniszczone; jednak stan korzeni musi być kontrolowany i usunięty w przypadku zapalenia. Innym przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego u dzieci jest perforacja dna komory spowodowana próchnicą

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.