Alergia a problemy z oddychaniem

Alergie dotykają co raz większej części populacji. Wiążą się one z gamą nieprzyjemnych objawów, takich jak: wysypka, świąd, kaszel, katar, problemy z oddychaniem. W celu ograniczenia objawów stosuje się różnego rodzaju leki na alergię. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są rodzaje alergii i jakimi objawami się charakteryzują, czym są alergiczne problemy z oddychaniem oraz jakich leków używa się podczas leczenia alergii - objawowego i przyczynowego.

Rodzaje alergii 

Alergia alergii nie równa - w zależności od rodzaju alergii objawy jej towarzyszące mogą być różne, a ich nasilenie wahać się od niskiego do niebezpiecznego dla zdrowia i życia chorego. W zależności od drogi jaką alergen dostaję się do organizmu wyróżnia się alergie:

  • Pokarmowe - kiedy jesteśmy uczuleni na składnik pożywienia. Prowadzą one często do bólu brzucha, mdłości, biegunek, omdleń i wymiotów. W skrajnych sytuacjach mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
  • Kontaktowe - są to z reguły alergie skórne, których objawy manifestują się po fizycznym kontakcie z alergenem. Często występują po środkach kosmetycznych i konserwantach w środkach czystości. Ich objawy to zazwyczaj: pojawienie się wysypki i świądu.
  • Wziewne - alergie wziewne są jednymi z najczęstszych, są to tak zwane: "alergie na pyłki". Do reakcji alergicznej dochodzi po kontakcie nabłonka dróg oddechowych a alergenem znajdującym się w powietrzu. Alergie te dają objawy takie jak: pojawienie się rzadkiej wydzieliny w nozdrzach, częste kichanie, kaszel, problemy z oddychaniem.

Problemy z oddychaniem w toku alergii

Problemy z oddychaniem wywołane alergią mogą mieć różne nasilenie. Mogą być spowodowane przez zatkany nos, który utrudnia oddychanie. W przypadku ostrej alergii mogą pojawić się świsty oddechowe oraz duszności. Najbardziej niebezpiecznym jest utracenie drożności dróg oddechowych, do którego może dojść podczas wstrząsu anafilaktycznego.

Leczenie alergii 

Chcąc wyeliminować objawy alergii - w tym problemy z oddychaniem - należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuję alergię i przepiszę odpowiednie leki. Najpopularniejsze leki na alergię to leki przeciwhistaminowe, które są lekami objawowymi - znaczy to to, że nie eliminują schorzenia, a jedynie ograniczają objawy. Działają one na zasadzie blokowania receptorów histaminowych - dzięki temu histamina nie może się do nich przyłączać i wywoływać objawów alergii. Inne leki na alergie, które są powszechnie stosowane to między innymi: glikokortykosteroidy, kromony, beta-mimetyki, inhibitory kalcyneuryny.

Część osób cierpiących na alergię może poddać się zabiegowi odczulania. W tym typie leczenia medyk podaje pacjentowi systematycznie spreparowany alergen - dawka alergenu powoli wzrasta. Pozwala to na wytworzenie tolerancji organizmu - co prowadzi do wykształcenia się prawidłowej reakcji układu odpornościowego na alergen. Odczulanie jest nazywane inaczej immunoterapią alergenową.

Artykuł partnera

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.