Badanie endoskopowe - co to jest oraz na czym polega?


Badanie endoskopowe przeprowadzane jest, aby uwidocznić określoną patologię, a także, żeby pobrać wycinki do badania histopatologicznego lub wykonać zabieg. Z endoskopii korzysta się w ortopedii, laryngologii.

Endoskopia - czym jest?

Endoskopia określa wszelkie zabiegi diagnostyczne i medyczne, z jakich korzysta się w medycynie oraz weterynarii. Polega na wprowadzeniu przez usta, odbyt lub cewkę moczową, urządzenia zwanego endoskopem. Urządzenie to posiada kamerę, a także źródło światła a na monitorze widać dokładnie co ono pokazuje.

Rodzaje endoskopii:

  • artroskopia (wziernikowanie stawu na przykład kolanowego)
  • bronchoskopia (badanie oskrzeli, tchawicy)
  • cystoskopia (wziernikowanie pęcherza)
  • endoskopia igłowa (badania wnętrza oka, naczyń wieńcowych czy zastawek serca)
  • endoskopia kapsułkowa (pacjent połyka kapsułkę, która posiada kamerkę, a lekarz może zobaczyć za jej pomocą wnętrze jelita cienkiego)
  • gastroskopia (badanie górnego odcinka pokarmowego)
  • kolonoskopia (badanie jelita grubego)
  • laparoskopia (badanie wnętrza jamy otrzewnej)


Wskazanie do wykonania endoskopii:

Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są przede wszystkim objawy, które wskazują na dysfunkcję takich narządów jak przełyk, zatoki, oczy, tchawica, jelito, odbyt, pochwa, szyjka macicy, cewka moczowa, żołądek. Wykorzystując endoskop, lekarz może określić wielkość zmiany, a także jej charakter.

przygotowanie do endoskopii

Przygotowania do Endoskopii

Wszystko zależne jest od rodzaju badania endoskopowego, jakie zostanie przeprowadzone. Bronchoskopię należy przeprowadzać na czczo, w gastroskopii nie wolno jeść i pić w ciągu 8 godzin.

Przebieg badania endoskopowego

W przeprowadzeniu bronchoskopii pacjent przyjmuje leki uspokajające, a także zwalniające skurcze krtani, następnie wprowadzana jest rurka przez tchawicę. W gastroskopii rurka dociera aż do żołądka. W cystoskopii lekarz korzysta z giętkiego endoskopu i wprowadza go przez cewkę moczową. Badanie trwa przeciętnie około 15-40 minut Przed nim podaje się pacjentowi znieczulenie miejscowe.

Możliwe powikłania przy endoskopii

Ryzyko jakichkolwiek powikłań jest bardzo niskie jednakowo przy badaniach endoskopowych diagnostycznych czy operacyjnych. To jedno z najbardziej bezpiecznych zabiegów. Jednak należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza, jeśli pacjent chce się czuć komfortowo w trakcie zabiegu. Wszelkie badania endoskopowe, mogą być przeprowadzane w ramach NFZ albo opłacane przez samego pacjenta. Ceny zabiegów różnią się w zależności od jego rodzaju.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.