Zegarowe klucze dynamometryczne i ich specyfika

Klucze dynamometryczne cieszą się rosnącą popularnością z powodzeniem wykorzystywane dziś nie tylko przez profesjonalistów, ale również przez pasjonatów majsterkowania. Wiedza na ich temat systematycznie rośnie i dziś niewiele osób jest już zaskoczonych tym, że mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma ich rodzajami dostępnymi w sprzedaży. Wśród tych, które obecnie zamawiane są najczęściej, wymienia się klucze dynamometryczne zegarowe oraz elektroniczne. I choć istnieją między nimi dość istotne różnice, w obu przypadkach mamy do czynienia z narzędziami wskazującymi. Oba typy posiadają skale, na nich zaś można zaobserwować, jak narasta moment. Co więcej, bez przeszkód można też sprawdzać, co się dzieje z elementami, które są właśnie skręcane poprzez dokładne odczyty narastania wartości momentu.

Dynamometryczne klucze zegarowe i ich specyfika

Klucze dynamometryczne zegarowe zawdzięczają swoją nazwę skali mającej kształt tarczy. Odczyt momentu jest w tym przypadku zadaniem, za które odpowiadają części mechaniczne, a więc zestaw dźwigni i sprężyn. Także one przypominają sprężyny zegarowe. Sprężyna jest powiązana ze skalą, a działanie siły na klucz przyczynia się do tego, że sprężyna ściska się, a wskazówki zegara ulegają wychyleniu. Gdy siła przestaje działać, sprężyna nie ma obciążenia, dzięki czemu wskazówka może się cofnąć do początku skali. Takie rozwiązanie sprawia, że klucz nie wymaga od swojego użytkownika luzowania nastawu. Klucze zegarowe zasługują na uwagę także dlatego, że są jedynymi urządzeniami dynamometrycznymi, których skala zaczyna się od zera. Przeważnie znajdują się na niej dwie wskazówki, które zazębiają się. Pierwsza odpowiada za odczyt ze skręcanej sprężyny i to właśnie ona wskazuje moment. Druga ze wskazówek jest ciągnięta przez pierwszą i zapisuje największe ostatnie wskazanie. Gdy przestaniemy działać na klucz siłą, pierwsza ze wskazówek cofnie się do zera, jednak druga z nich będzie pozostawać tam, gdzie znajdował się maksymalny osiągnięty moment. I ją można sprowadzić do pozycji zero, należy jednak zrobić to ręcznie.

Warto zwrócić uwagę na to, że zegarowe klucze dynamometryczne charakteryzują się wyjątkową precyzją. Przydają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest szczególnie staranne dokręcanie oraz odczyt momentu. Przeważnie jest ona opisywana jako około 6 procent w przypadku kluczy o zakresie mniejszym i równym 10 Nm, a także około 4 procent, w odniesieniu do kluczy, których zakres jest większy niż 10 Nm. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z rozwiązaniem, którym można dokręcać bez obaw z jeszcze mniejszymi odchyleniami. Większa dokładność pomiaru jest uzależniona przede wszystkim od wskazującego typu odczytu momentu, a więc możliwości obserwowania, jak narasta moment na skali. Klucze zegarowe nie posiadają na wyjściu grzechotki, a jedynie kwadrat wyjściowy. W praktyce oznacza to, że podczas dokręcania konieczne jest przekładanie klucza. Nie znajdziemy tu również sprzęgła, które rozłącza już po osiągnięciu założonego przez nas momentu Najczęściej można je spotkać w działach kontroli jakości i na produkcji.

https://dynamometryczne.pl/zegarowe-wskazowkowe-c18

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.