Lampa stroboskopowa

Lampa stroboskopowa to niewielkie urządzenie o ogromnych możliwościach. To niepozorne narzędzie ułatwi przeprowadzenie diagnostyki. Nie może więc jej zabraknąć w żadnym, szanujący się warsztacie samochodowym. Jej zastosowanie zostaje docenione przez szersze grono użytkowników, w związku z czym coraz częściej pojawiaja się w przydomowych garażach. Czym jest i dlaczego warto posiadać lampę stroboskopową? Do czego możemy jej używać? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, znajdziesz poniżej. 

Jak działa lampa stroboskopowa?

Lampy stroboskopowe służą do przeprowadzania badań diagnostycznych pojazdów. Z ich pomocą można sprawdzić i wyregulować moment zapłonu w silnikach spalinowych. Dbałość o ten parametr, ma istotne znaczenie dla zwiększenia osiągów i żywotności silnika. Jej działanie opiera się na emisji światła, która następuje w określonej częstotliwości. Tego typu lampa powoduje, że obiekty, które w rzeczywistości są ruchome, zaczynają sprawiać wrażenie bezruchu lub spowolnienia. Emitowane przez nie wiązka światła tworzy efekt skokowego poruszania się. Z tego powodu lampy stroboskowpowe często znajdują zastosowanie w teatrze lub klubach nocnych. Okazuje się jednak, że ich niezwykle właściwości zostały także docenione w branży motoryzacyjnej.

Lampa stroboskopowa do ustawiania zapłonu

W przemyśle motoryzacyjnym stroboskop znalazł dość nietypowe zastosowanie. Emitowana przez niego wiązka światła służy do pomiaru prędkości elementów maszyn, które się poruszają. Dopasowując częstotliwość mrugania lampy strobosklopowej do prędkości obrotowej obiektu, możemy uzyskać wrażenie bezruchu. Zabieg ten umożliwia nam na przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów prędkości obrotowej przedmiotów. Nie wymaga to od nas również konieczności fizycznego kontaktu, dzięki czemu metoda ta jest w pełni bezpieczna. Uzyskany stroboskopem efekt „pozornego zatrzymania” części ruchomej, umożliwia także zdiagnozowanie wszelkich usterek. Dodatkowo jego zastosowanie daje też możliwość zmierzenia prędkości obrotów nawet najmniejszych elementów maszyny, do których nie bylibyśmy w stanie dostać się za pomocą zwykłego tachometru. Stroboskop jest przydatny do rozpoznania wibracji, szumów, bicia i naprężenia, jakie powstają w trakcie ruchu urządzenia. Wszystko to dzięki możliwości dostosowania częstotliwości błysku emitowanego przez stroboskop do własnych potrzeb. Jak więc zatem tego dokonać?

Ustawienie zapłonu lampą stroboskopową

Ustawienie zapłonu za pomocą lampy stroboskopowej to zdaniem wielu ekspertów, najlepszy sposób na przeprowadzenie regulacji zapłonu. Metod ta cieszyła się największym uznaniem zwłaszcza wśród mechaników z lat 50-80tych, aczkolwiek i teraz znajduje zastosowanie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o starsze modele samochodów. Jak możemy sprawdzić ustawienie zapłonu na własną rękę?

Po pierwsze należy zacząć od oświetlenia lampą znaku znajdującego się na kole zamachowym. W ten sposób nawet najmniejsza zmiana kąta wyprzedzenia zapłonu, będzie zauważalna w trakcie pracy silnika. Oświetlając ten punkt dodając jednocześnie gazu, sprawdzimy czy zapłon silnika jest za wczesny lub czy następuje zbyt późno. Jeżeli rozbieżności te są zbyt duże należy zredukować je poprzez przekręcanie aparatu, w taki sposób by znaki na kole i obudowie pokryły się w sposób idealny. Po dociągnięciu śruby, kończymy proces ustawiania i możemy jechać na jazdę próbną. Efekt zauważysz od razu.

https://narzedzia-esklep.pl/

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.