Korony stomatologiczne – wyjątkowa estetyka

U wielu pacjentów pojawiają się miejscowe braki zębowe. Odbudowa uszkodzonych zębów lub uzupełnieniebraków to szansa na lepsza estetykę uzębienia i twarzy. Jest to również możliwość odtworzenia prawidłowejfunkcji żucia.

Korekta kształtu, koloru czy ustawienia zębów jest mozliwa przy zastosowaniu pełnoceramicznych koron zębowych i mostów, które są nakładane na stałe w ustach. Korony stomatologiczne są wykonywane wnowoczesnej technice, która gwarantuje doskonałą szczelność. Jednak najważniejsza zaleta koron to estetyka, ponieważ jest podobna do naturalnego szkliwa. Przywrócenie prawidłowej ilości zębów sprawi, że będziemy mogli normalnie się odżywiać i nie będzie problemów z przyswajaniem pokarmów. Uda się także zlikwidować nieprawidłowe obciążenie zębów, co może doprowadzić do niszczenia dziąseł oraz pewnej nadwrażliwości przyszyjkowej oraz do ścierania się zębów. Niekiedy leczenie protetyczne będzie częścią leczenia interdyscyplinarnego, które obejmuje leczenie dysfunkcji stawów skoroniowożuchwowych. Można radzić sobie z wadami zgryzu oraz chorobami dziąseł.

Wykonywanie estetycznej korony czy mostu to na pewno duże wyzwanie dla lekarza, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich precyzyjnych narzędzi dzięki którym będzie można wykonać tego typu protezy na wysokim poziomie. Są pewne sytuacje, w których założenie korony będzie koniecznością. Ząb może osłabnąć przez założenie dużej plomby, w momencie, gdy plomba będzie już przebarwiona i korona poprawi wygląd zęba.Jeśli ząb leczony był kanałowo koroną będzie można go odpowiednio ochronić. 

W sytuacji, gdy będzie zniszczony przez jakiś wypadek. Korony wykonuje się obecnie z różnych materiałów i cały czas prowadzone są różnorakie badania, które mogą zagwarantować przygotowywanie jeszcze lepszych koron zębowych. Powszechnie stosuje się porcelanowe rozwiązania, które jak się wydaje zawsze będą dobrym rozwiązaniem i powinny prezentować się doskonale. Dlatego warto się na nie zdecydować by zachować odpowiednią estetykę.

założenie korony zębowej

Założenie korony zębowej 

Korony protetyczne wykonuje się bardzo często po leczeniu kanałowym zębów przednich oraz tylnych. Są one pomocne w momencie, gdy mamy złamany ząb lub dostała się próchnica, która będzie osłabiać zęby. Korona protetyczna mocowana jest na oszlifowanej koronie zęba żywego albo na wkładzie koronowo – korzeniowym przy zębie martwym. Celem założenia korony będzie przygotowywanie uzębienia, które będzie miało naturalny wygląd i będzie dzięki temu odpowiednio wzmocnione. Jeśli osoba będzie dbać o higienę jamy ustnej możliwe będzie noszenie korony przez długie lata. Korony zakłada się również na elementy mostu protetycznego i torównież dość często wykonywane rozwiązanie. Można je także przygotowywać na wcześniej wstawionych implantach zębowych. To również często stosowane rozwiązanie.

Rodzaje koron dentystycznych

Dziś stomatologia jest już mocno rozwinięta i mamy następujące korony zębowe:- porcelanowe z podbudową z metalu szlachetnego- porcelanowe z podbudową metalową, stosowane najczęściej- pełnoceramiczne korony z tlenkiem cyrkonu- korony akrylowe o tymczasowym charakterze. Nieco innym rozwiązaniem będą korony dentystyczne, które montuje się na implantach. W tym przypadku mamykoronę, która będzie mocowana na korzeniu z tytanu. Po okresie integracji można doprowadzić do nałożeniakorony protetycznej. Do koron dentystycznych mocowanych na implantach zalicza się porcelanowe na budowiemetalowej i pełnoceramiczne.

Wskazania do wykonania koronki na zęby i przebieg założenia korony zębowej

Koronki na zęby zakłada się, gdy:

  • nastąpiło złamanie zęba
  • ząb jest zniszczony próchnicą i istnieje duże wypełnienie
  • leczenie kanałowe i ząb osłabiony
  •  korona jest przebarwiona i konieczne będzie przygotowanie estetycznych rozwiązań

Korony na tylnych zębach wykonuje się również po leczeniu kanałowym. W czasie jego wykonywania dochodzi ootwarcia komory i poszerzenia kanałów co będzie prowadzić do znacznego osłabienia tkanki zębowej. Dlatego właśnie zalecane będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego, by w ten sposób doprowadzić do skutecznego wzmocnienia tego zęba. To rozwiązanie, które dobrze w praktyce się sprawdza i jest obecnie wykorzystywane. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycznych, medycyny naturalnej i estetycznej. Bądź na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Jeżeli jesteś zainteresowany publikacją na naszym portalu, odwiedź zakładkę dla prasy, gdzie znajdziesz przydatne informacje.